Obowiązek alimentacyjny prawie zawsze spoczywa na barkach rodzica, który na co dzień nie zajmuje się dzieckiem. W niektórych przypadkach jednak przechodzi on z ojca czy matki na dziadków dziecka. Kiedy jeden z rodziców może zażądać pieniędzy na utrzymanie potomka od dziadków małoletniego? Sprawdź!
Problem z wyegzekwowaniem alimentów
Nierzadko zdarza się, że rodzic zobowiązany prawnie do płacenia na dziecko alimentów nie wywiązuje się ze swojego obowiązku lub przelewa na konto opiekuna dziecka zbyt niską kwotę. Poszkodowany rodzic może złożyć do komornika sądowego wniosek o wyegzekwowanie należnych pieniędzy, jednak skuteczność takich działań zazwyczaj jest znikoma. Kolejną możliwością jest ubieganie się o środki z funduszu alimentacyjnego, ale w tym przypadku wysokość świadczenia jest z kolei bardzo niska. Inną opcją jest złożenie do sądu wniosku o tak zwane alimenty uzupełniające, które płacą na rzecz dziecka dziadkowie. Aby uzyskać pieniądze, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim należy udowodnić, że małoletni żyje w niedostatku, ponieważ samodzielnie nie jesteśmy w stanie zapewnić mu godnego bytu. O alimenty uzupełniające można wystąpić również wtedy, kiedy jeden z rodziców nie żyje. Podczas postępowania sąd weźmie pod uwagę nie tylko zarobki rodzica utrzymującego dziecko, ale również jego możliwości zarobkowe.
Wątpliwości? Rozwiej je z fachowcem
Prawo rodzinne jest zawiłą dziedziną. Aby sprawnie poruszać się wśród ogromu przepisów, należy mieć rozległą wiedzę prawniczą. Ważne jest, aby swoje starania o odzyskanie należnych pieniędzy poprzeć konsultacjami z prawnikiem wyspecjalizowanym w prawie rodzinnym. Dzięki wiedzy i doświadczeniu zaufanego prawnika znajdziesz wyjście z każdej sytuacji. Na stronie adwokat-katowice.info.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji.