Podstawa drogowa to element, bez którego trudno zaplanować remonty dróg. Podstawy pozwalają na osadzanie tymczasowych znaków drogowych, ale też na wydzielanie jezdni, oznaczanie przestrzeni wyłączonej z ruchu. W jakich sytuacjach wykorzystywane są podstawy drogowe? Jak są tworzone?
Gumowe podstawy drogowe
Podstawa drogowa to element, który okazuje się być niezbędny podczas przeprowadzania remontów dróg, ale też organizacji eventów czy też wyłączania danej przestrzeni z ruchu (np. na parkingu). Podstawy tworzone są z trwałych materiałów, nierzadko pochodzących z recyklingu, co pozwala na danie im drugiego życia, jak również na ochronę środowiska. Podstawa drogowa Nicrobase jest jedną z najchętniej wybieranych na polskim rynku – jest ona dostępna w dwóch warinatach:20 i 30 kg. Dzięki modułowej konstrukcji podstawy mogą być łączone ze sobą, tworząc szerszą i stabilniejszą podstawę dla dużych tablic informacyjnych. Łączenie przebiega be zużycia jakichkolwiek klejów czy złączek.
Atutem podstaw gumowych Nicrobase jest fakt, że są one wysoce odporne na zmienne warunki atmosferyczne, ścieranie, ale też na przypadkowe najechanie samochodu. Dzięki uniwersalnym otworom montażowym możliwe jest osadzanie na nich zarówno klasycznych znaków drogowych, jak i tablic informacyjnych czy słupków drogowych. Nie ma też potrzeby dociążania podstaw dodatkowymi workami z piaskiem.
Zabezpieczenie dróg na czas remontów – jak wykorzystywane są podstawy drogowe?
Podstawy drogowe służą przede wszystkim jako wspornik dla ostrzegawczych znaków drogowych, które ustawia się na kilkaset metrów przed faktycznymi utrudnieniami na drodze. Znaki takie powinny ostrzegać kierujących pojazdami o remontach czy zmianach w organizacji ruchu na tyle wcześnie, by byli oni w stanie zmniejszyć prędkość. Podstawy drogowe pozwolą również na umieszczenie dużych tablic informacyjnych, np. wyznaczających objazdy na danym terenie.
Funkcjonalne podstawy drogowe to też wsporniki dla słupków ostrzegawczych – dzięki nim możliwe jest rozdzielenie dwóch pasów jezdni, ale też wyznaczenie alternatywnego toru jazdy, by zachować płynność ruchu. Takie rozwiązanie stosowane jest najczęściej razem z poziomymi liniami koloru żółtego, które odznaczają się na asfalcie i są świetnie widoczne. Zastosowanie podstaw drogowych w czasie remontów znacząco zwiększa bezpieczeństwo, zarówno samych kierujących, jak i pracowników zatrudnionych przy remontach dróg.