Jak wygląda projektowanie konstrukcji żelbetowych?

Należy zdawać sobie sprawę, że konstrukcje żelbetowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Warto zatem mieć świadomość, jak dokładnie wygląda ich projektowanie.

Jak projektowane są konstrukcje żelbetowe?

Pierwszy z etapów projektowania omawianej usługi budowlanej to wstępne założenie modelu, czyli określenie w oparciu o sposób obciążenia czy podparcia. Następnie dla przyjętego modelu konieczne jest przeprowadzenie analizy wszystkich obciążeń, a także odkształceń, które zostały nimi wywołane. Dopiero na ich bazie można dobrać optymalne parametry stali oraz betonu.

Z kolei drugi etap to bardzo dokładna weryfikacja jeżeli chodzi o spełnianie warunków użytkowych i konstrukcyjnych. Jej celem jest również sprawdzenie, jak dokładnie zachowa się w wyniku oddziaływania rzeczywistych obciążeń, a także w jaki sposób poradzi sobie z różnego rodzaju naprężeniami. Trzeba koniecznie zaznaczyć, że nie chodzi tylko i wyłącznie o zachowanie odpowiedniej stabilności, ale również optymalizację wykorzystania materiałów.

Belki żelbetowe

Warto wiedzieć, że belki żelbetowe nie tylko są obciążane od góry, ale również uginają się w dół. Oznacza to że pracują przede wszystkim na zginanie. W niektórych sytuacjach są także skręcane.

Z kolei w przypadku, gdy belki będą z obu stron opierały się na słupach, ścianach czy innych belkach, należy określić je jako swobodnie podparte. Ponadto w wyniku oddziaływania obciążeń będą uginały się w dół, co doprowadzi co ściskania górnej części i rozciągania dolnej.

Jak wygląda zbrojenie belek?

Należy mieć świadomość, że do dużych belek w zdecydowanej większości przypadków stosowana jest stal A-III, a także beton przynajmniej klasy C16/20. Z kolei stopień zbrojenia będzie uzależniony od wyliczonych naprężeń zginających oraz klasy betonu. Warto wiedzieć, że im będą one wyższe, tym powinien być większy. Koniecznie należy zaznaczyć, że standardowo przyjmuje się stopień zbrojenia od 1 do 1,5%, a także średnicę prętów głównych, która nie będzie mniejsza niż 12 mm.

Główne zbrojenia muszą być umieszczone w strefie belki podlegającej rozciąganiu. Oznacza to, że należy je umiejscowić na dole w swobodnie podpartych belkach, albo na górze w wspornikowych belkach. Nie można zapomnieć o zbrojeniu przypowierzchniowym z przynajmniej dwóch prętów w strefach ściskanych. Z kolei w belkach wyższych niż 45 cm zalecane są dodatkowo pręty w środku wysokości przekroju. Warto także wspomnieć, że belki zginane oraz skręcane powinny być wyposażone w podłużne obwodowe zbrojenie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://ksetra.pl/ usługi budowlane Opole.

zobacz https://abweb.com.pl/taras-w-zimie-dlaczego-nie-tajniki-efektywnego-ogrzewania/ imate-demi.org