Mimo tego, że największa fala emigracyjna, która miała miejsce w pierwszych latach po wejściu Polski do Unii Europejskiej jest już za nami, wciąż masa rodaków decyduje się opuścić kraj i szukać swojego miejsca poza granicami ojczyzny. Dlaczego wizja pracy w zachodniej lub północnej części kontynentu jest tak kusząca? Sprawdź!
Dlaczego emigrujemy?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta: ze względu na pieniądze. Pensja, jaką możemy otrzymać za świadczenie pracy w Niemczech, Norwegii, Anglii czy Holandii jest nawet kilkukrotnie wyższa niż płaca oferowana przez polskiego pracodawcę. Do emigracji zachęcają nie tylko same zarobki, ale również atrakcyjne świadczenia socjalne, które mogą w ogromnym stopniu podreperować domowy budżet.
Dla wielu młodych ludzi czasowy wyjazd za granicę do pracy jest również doskonałą okazją do oderwania się od szarej rzeczywistości, przeżycia przygody, nawiązanie nowych znajomości i podszlifowania języka. Znaczna część osób sezonowo wyjeżdżająca do pracy znajduje równowagę między obowiązkami a przyjemnościami, poświęcając wolny czas na podróżowaniu i poznawaniu uroków życia w wielkich, europejskich metropoliach.
Kto decyduje się na emigrację?
Wydaje Ci się, że do pracy za granicę wyjeżdżają głównie niewykwalifikowani pracownicy niższego szczebla mający problem ze znalezieniem satysfakcjonującego zajęcia w Polsce? Nic bardziej mylnego! Analitycy podkreślają, że na wyjazd za granicę decyduje się coraz więcej młodych, ambitnych absolwentów nowoczesnych kierunków studiów.
Biurokracja nie taka straszna
W XXI wieku załatwienie wszelkich formalności związanych zatrudnieniem u zagranicznego pracodawcy nie jest już problemem. Coraz mniej ludzi podejmuje ryzykowną pracę „na czarno”. W Polsce działa wiele agencji pośrednictwa pracy pomagających zorganizować wyjazd i znaleźć zatrudnienie oraz biur podatkowych. Dzięki pomocy biur wyspecjalizowanych w międzynarodowym prawie podatkowym możemy bez problemu rozliczyć swoje deklaracje podatkowe i otrzymać zwrot podatku z Niemiec, Norwegii, Danii, Anglii i innych krajów UE.