Blizna potrądzikowa, a przebarwienia

Trądzik jest dużym problemem, który doskwiera nie tylko nastolatkom. Zmiany zapalne powstające na twarzy mogą pozostawić po sobie niechcianą pamiątkę w postaci nieestetycznych zmian – blizn lub przebarwień. Czym różnią się oba pojęcia? Jak przywrócić swojej skórze gładkość? Sprawdź!

Przebarwienie po trądziku

Po zagojeniu się wyprysku na twarzy często pozostaje czerwona plamka. Może ona powstawać nawet wtedy, kiedy odpowiednio pielęgnowaliśmy twarz, a proces leczenia zmian odbywał się bez zarzutu. Zaczerwienienie jest naturalnym zjawiskiem, który można określić jako końcowy etap gojenia się zmiany trądzikowej. Może ono utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy, z czasem będzie coraz jaśniejsze, aż w końcu zniknie. Usprawnić proces zanikania zaczerwienienia mogą delikatne zabiegi wykorzystujące laser bromkowo-miedziowy lub IPL.

Poważniejszy problem – blizna

Blizny potrądzikowe, w przeciwieństwie do przebarwień, są stałymi zmianami, które samoistnie nie zanikną. Blizny mogą mieć różne głębokości i kształty, powodując nierówności na skórze. Aby spłycić bliznę lub całkowicie się jej pozbyć, należy w kontrolowanych warunkach (czyli w gabinecie lekarskim) ponownie uszkodzić tkankę i w ten sposób pobudzić organizm do prawidłowej regeneracji. Pożądany efekt pomaga uzyskać sprzęt do medycyny estetycznej emitujący wiązkę laserową. Zabieg z użyciem lasera jest bezpieczny i nie niesie ze sobą żadnego ryzyka powikłań. Kuracja odbywa się przeważnie w kilku seriach. Regeneracja skóry jest  złożonym procesem, który potrzebuje czasu, dlatego na pełne efekty kuracji należy zazwyczaj poczekać kilkanaście tygodni. Warto mieć jednak świadomość, że finalny rezultat jest warty długiego czasu oczekiwania.