Zabieg wazektomii jest procedurą, którą z założenia wykonuje się jednorazowo. Służy zapobieganiu zajściu w ciążę podczas współżycia bez dodatkowych środków antykoncepcyjnych. Jak wiadomo, każdy zabieg wymagający ingerencji w tkanki z naruszeniem ich ciągłości może wiązać się z różnymi skutkami ubocznymi i potrzebą rekonwalescencji. Z tego też powodu niektórzy decydują się na wazektomię metodą kanadyjską. Na czym ona polega? Jakie są korzyści dla pacjenta, który decyduje się właśnie na nią?
Czym jest wazektomia?
Wśród zabiegów urologii estetycznej wymienia się wazektomię. Polega na przecięciu nasieniowodów, aby w ten sposób uniemożliwić plemnikom dostanie się do cewki moczowej pacjenta, a tym samym do spermy. W tradycyjnej wersji tego zabiegu lekarz musi z pomocą skalpela wykonać niewielkie nacięcia w okolicy moszny. Następnie przedostaje się przez fałdy skórne do nasieniowodów i przecina je. Ich końce zostają umieszczone w fałdach skóry w taki sposób, aby zmniejszyć ryzyko ewentualnej rekanalizacji.
Mowa tutaj o metodzie powszechnej, najbardziej znanej. Istnieje również sposób, który nie wymaga od lekarza wykonywania żadnych nacięć. Niemniej wciąż istotne jest, aby uniemożliwić nasieniowodom transport spermy.
W metodzie kanadyjskiej lekarz musi w pierwszej kolejności skupić się na zlokalizowaniu nasieniowodów. Kolejno wykorzystuje specjalne zaciski, aby zapobiec ich przesuwaniu się i utrzymać je w określonej pozycji do dalszej części zabiegu. Na tym etapie nie stosuje skalpela, a jedynie narzędzia służące wykonaniu niewielkich nakłuć. Te drobne otwory ułatwiają wsunięcie odpowiednich instrumentów przez mosznę, aby przeciąć nasieniowody. Co więcej, nie trzeba po takiej procedurze zakładać szwów. Skóra nie jest bowiem przecinana, a jedynie delikatnie rozciągnięta. Jej elastyczność i skłonność do szybkiej regeneracji sprawia, że po zabiegu nie pozostają widoczne blizny. Jest to istotna zaleta zabiegu, szczególnie w przypadku mężczyzn, którzy chcą uniknąć nacięć na skórze.
Jak wygląda przygotowanie do wazektomii metodą kanadyjską?
Aby poddać się tej procedurze, lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny. Upewnia się, że nie ma przeciwwskazań do tego, aby u pacjenta wykonać zabieg. Następnie aplikowane jest znieczulenie miejscowe. Wazektomia zajmuje przeważnie około 30 minut. Po niej mężczyzna może udać się do domu. Ważna jest rekonwalescencja, a także postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarskimi, aby zwiększyć skuteczność zabiegu. W nielicznych przypadkach może okazać się, że nasieniowody łączą się ponownie. Jest to rzadkie, ale niewykluczone. Z tego powodu istotne jest, aby po kilku miesiącach od zabiegu wykonać badanie nasienia i sprawdzić obecność żywych plemników w spermie.
Jak po zabiegu metodą kanadyjską wygląda rekonwalescencja?
Różnicą między tradycyjną a kanadyjską metodą wazektomii tkwi także w rekonwalescencji. Wewnętrznie proces przecięcia nasieniowodów przebiega tak samo. Inaczej jednak przebiega proces gojenia się na zewnątrz. Nie powstaje bowiem rana cięta, która wymaga zakładania szwów i większej ilości czasu na zrośnięcie się. Zmniejsza się także ryzyko występowania krwawienia, podatności rany na infekcje, czy większych dolegliwości bólowych. Pacjent szybciej powraca do swojej codziennej rutyny, aktywności sportowej oraz do współżycia.
Bezpłodność, a zabieg wazektomii
Należy mieć na uwadze, iż wazektomia — również w przypadku tej przeprowadzanej metodą kanadyjską – nie daje natychmiastowych rezultatów. W nasieniowodach wciąż mogą znajdować się plemniki. Należy zatem nadal stosować tradycyjne metody antykoncepcyjne aż do momentu, gdy w badanym nasieniu nie stwierdzi się ich obecności. Zazwyczaj jest to kilka miesięcy od daty wykonania wazektomii.
Omawiana procedura jest najczęściej przeprowadzana u mężczyzn po 35. roku życia. Ważne, aby przemyśleć swoją decyzję o chęci poddania się temu zabiegowi. Jeśli chciałbyś porozmawiać z lekarzem o wazektomii, możesz umówić się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi.