Czym charakteryzują się porządne buty rowerowe spd?

Osoby, które wiele kilometrów spędzają na rowerze, powinny jak najszybciej rozejrzeć się za porządnymi butami rowerowymi spd. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, czym charakteryzują się najlepsze modele i na jakie elementy warto zwracać uwagę przy ich zakupie.

Gruba podeszwa to podstawa

Wysokiej jakości buty rowerowe spd koniecznie muszą posiadać grubą podeszwę. Osoby, które rekreacyjnie jeżdżą na rowerze (ok. 50 km dziennie) powinny postawić na uniwersalne buty typu trekkingowego, które oczywiście posiadają dość wytrzymałą podeszwę.

Podstawową wadą zwykłego obuwia sportowego jest właśnie to, że podeszwa niestety nie jest idealnie dostosowana do silnego nacisku stopy bezpośrednio na pedał. Z praktycznego punkt widzenia cały spód buta bardzo szybko się niszczy podczas wielogodzinnej jazdy. Dzięki porządnej podeszwie wykonanej z wysokiej jakości materiałów, buty rowerowe spd, mogą pochwalić się dużą odpornością na obciążenie.

Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, że gruby spód podeszwy znacząco zwiększa efektywność pedałowania. Dzięki takiemu obuwiu można pokonać więcej kilometrów przy mniejszym wysiłku fizycznym. Gruba podeszwa to najlepszy wybór dla osób, które chcą uniknąć urazu.

Czym powinny cechować się porządne buty spd?

Dobre buty rowerowe spd powinny posiadać odpowiednią wysokość cholewki. Jak każdy doświadczony rowerzysta dobrze wie, buty na rower nie mogą być za wysokie. Kluczem do sukcesu jest to, aby tył nie zachodził na kostkę. Podczas wielogodzinnej jazdy kostka jest cały czas w ruchu, dlatego też zbyt wysoka cholewka może powodować nieprzyjemne otarcia i kłopotliwy ucisk.

Idealne buty rowerowe spd powinny także doskonale przylegać do stopy. Podczas jazdy stopa powinna bardzo ściśle wypełniać wnętrze obuwia rowerowego i co najważniejsze musi być ustabilizowana. Przy luźnych butach niestety zdecydowanie trudniej się pedałuje przez co traci się sporo energii.

Jaki materiał i zapięcie?

Inwestując w nowe buty rowerowe warto zwrócić uwagę także na materiał z którego są wykonane. Dobre buty muszą być wytrzymałe zwłaszcza, że pogoda w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Nie można zapominać także i o tym, że materiał powinien zapewnić odpowiednią wentylację. W sezonie letnim i wiosennym najlepszym wyborem będą buty spd, które wykonane są z przewiewnej siateczki.

Jeżeli chodzi o zapięcie, to do wyboru są sznurówki i specjalne zapięcia na rzep. Największą wadą sznurówek jest przede wszystkim to, że mogą one wkręcać się bezpośrednio w pedał. Rzep wydaje się praktyczniejszym rozwiązanie, ale musi być on solidny.