Jakie muszą być szafki kuchenne?

Szafki kuchenne to obowiązek. Bez nich nie uda się w sposób funkcjonalny urządzić całego pomieszczenia. Nie można jednak wybierać byle czego, ponieważ nie uda się osiągnąć zamierzonego efektu. Warto wyjaśnić sobie, jakie dokładnie powinny być meble kuchenne.

Szafki kuchenne w odpowiednich wymiarach

Podczas zakupu mebli na pewno należy mieć świadomość odnośnie ich wymiarów. Przyjmuje się, że w standardzie blaty w szafkach kuchennych powinny być umieszczone na wysokości 84-86cm. Chodzi tu nie tylko o wygodę i funkcjonalność, ale także brak bólu w plecach. Nie ma nic gorszego od przyrządzania posiłków i gotowania w niewygodnej dla siebie pozycji. Ta wysokość blatów kuchennych dopasowana jest z reguły do wzrostu człowieka ok. 170cm. Blat można podwyższyć nawet do 95 cm, ale to tylko i wyłącznie wtedy, jeżeli ma się do czynienia z wysokimi osobami. Nigdy raczej nie dokonuje się obniżenia blatów poniżej 84cm. 

Rzeczywiste wymiary mebli kuchennych

Fakt, że blat kuchenny umieszczony jest na wysokości ok. 86 cm wcale nie oznacza tego że takiej wielkości jest sama szafka kuchenna. Tak nie jest. Jeżeli chodzi o wysokość, to szafka ma ok. 72-74cm. Dlaczego taka rozbieżność. Nóżki kuchenne mają ok.10 cm wysokości. Blaty kuchenne mają od 1 do 4 mm wysokości. Reszta to szafki kuchenne. Jeżeli chodzi o głębokość, to wymiar ten wynosi ok. 51 cm. Warto pamiętać o tym, aby za szafkami pozostawić ok. 5 cm luzu. Nie zaleca się, aby korpus szafek kuchennych bezpośrednio dotykał do ścian w pomieszczeniu.