Pergola ogrodowa na świeżym powietrzu

Ogród to wspaniała przestrzeń, która stanowi własną oazę spokoju, gdzie będzie wypoczywało nam się z wielka przyjemnością. Postawmy na powiększenie strefy komfortu. W tym celu może przydać nam się pergola ogrodowa nad tarasem lub w dalszej części ogrodu.

Pergola ogrodowa – wybór i przygotowanie drewna

Drewniana pergola ogrodowa jest taką konstrukcją budowlaną, którą przy dobrym rysunku architektonicznym postawimy bez żadnego problemu. Przy czym należy wybrać odpowiednie drewno i je dobrze przygotować aby całość mogła nam długo służyć. Jeżeli chodzi o rodzaj drewna to możemy postawić na sosnę, jodłę, buk, robinię lub droższy jatob oraz tek. Wybór jest duży. Ważne jest jednak odpowiednia impregnacja drewna przy pomocy lakierów, pokostów, lakierobejców, impregnatów, olejów, które zawsze muszą być dobrane do rodzaju drewna jaki mamy. Elementy drewniane muszą być odpowiednio wyszlifowane, oczyszczone z kurzu i pyłu, odtłuszczone. Po wykonaniu tych prac należy na nie nałożyć środek ochronny i zagruntować. Nie można zapominać także o nałożeniu warstwy nawierzchniowej, dzięki której drewno będzie chronione przed wilgocią i blaknięciem.

Prace końcowe

Pergola ogrodowa może stanowić nasz wyjątkowy zakątek relaksu. Jeżeli tak ma być, to pamiętajmy o jej udekorowaniu, dzięki czemu spędzanie czasu pod nią będzie jeszcze przyjemniejsze. Można to uczynić przy pomocy specjalnego oświetlenia – girland lub innych ozdób ogrodowych. Nie zapominajmy o tym aby pod pergolą umieścić wygodne meble ogrodowe.