Decyzja o rozwodzie to niezwykle bolesny moment w życiu małżonków – zazwyczaj zapada ona po długich próbach ratowania małżeństwa dostępnymi środkami. Sam rozwód musi przebiegać przed sądem, a długość trwania sprawy zależy od licznych czynników. Czy możliwe jest przygotowanie się do sprawy rozwodowej?
Rozwód – powody
Najczęściej powodem rozpadu małżeństwa są „różnice nie do pogodzenia”. Małżonkowie mogą interpretować to na różne sposoby: różnice mogą polegać na chęci posiadania potomstwa czy wychowania ich w konkretnej wierze, różnicami mogą być poglądy religijne, ale również chęć zamieszkania czy pracy w konkretnym miejscu. Sprawy, w których sąd nie musi orzekać o alimentach czy przyznaniu opieki rodzicielskiej są zazwyczaj krótkie i mogą zamknąć się w 1-2 rozprawach. W przypadku skomplikowanych spraw, kiedy konieczne jest orzekanie o winie i przyznanie alimentów rozprawy mogą ciągnąc się miesiącami. Utrudnieniem jest tu brak chęci współpracy małżonków z sądem i dążenie do osiągnięcia własnych korzyści.
Czy w czasie rozwodu konieczna jest nam pomoc adwokata?
W przypadku prostych spraw rozwodowych okazuje się, że możliwe jest przeprowadzenie spraw bez obecności adwokata. Mimo tego jednak wiele osób decyduje się na jego zatrudnienie – o powodach możemy poczytać na stronie adwokat-katowice.info.pl/rozwody-separacje. Zadaniem adwokata jest przede wszystkim wspieranie swojego klienta, zapoznanie się dokładnie z jego sytuacją prawną oraz przedstawienie wszelkich możliwości, po które można sięgnąć w granicach prawa, aby uzyskać oczekiwane rezultaty w sądzie. Adwokat reprezentuje nas w sądzie, składa wnioski i ma dbać o nasze dobre imię, jednocześnie chronić nas przed podejmowaniem pochopnych kroków, które mogłyby negatywnie wpłynąć na nasza sytuację prawną.